Základná škola s materskou školou, Papradno 312

 

Navigácia

 

Školský rok 2011/2012

 

Rozlúčka so školským rokom28. 6. 2012

Srdečne pozývame všetkých rodičov a starých rodičov na

ROZLÚČKU SO ŠKOLSKÝM ROKOM 2011/2012 .

Príďte sa so svojimi deťmi zabaviť vo štvrtok 28.6.od 14:00 hodiny na školské ihrisko areálu školy.

Čakajú na Vás súťaže, špekačky, tombola a príjemne strávený čas so so svojimi deťmi a priateľmi.

Tešíme sa na Vás.

PS: Nezabudnite si vziať dobrú náladu!!!

  Habakuky 2012- exkurzia druhákov, tretiakov a štvrtákov  
 
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Habakuky 2012- exkurzia druhákov, tretiakov a štvrtákov.
27.06.2012 22:29
 
     
  Prevádzka ŠKD 29.6.  
  19. 6. 2012

Vážení rodičia, dňa 29. 06. 2012 ( piatok ) sa uskutoční

SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE ŠKOLSKÉHO ROKA 2011 / 2012.

V tento deň Školský klub detí z prevádzkových a organizačných dôvodov nebude v prevádzke. Obedy sa deťom vydajú hneď po odovzdaní vysvedčení.

Za Vaše porozumenie ďakujeme.

 
     
  Výťah pre Maťka  
 
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Výťah pre Maťka.
26.06.2012 15:22
 
     
  Školské potreby na školský rok 2012/2013  
 

Vážení rodičia, zoznam pomôcok, ktoré ste si zakúpili prostredníctvom školy, môžete nájsť TU.

V prípade, že ste si pomôcky u nás v škole neobjednali, je potrebné ich podľa zoznamu k príslušnej triede zakúpiť a priniesť do školy na začiatku školského roka.

 
     
  Naši ôsmaci týždeň v škole hovorili iba po anglicky  
 

V pondelok 4. 6. 2012 kráčali naši ôsmaci do školy s celkom iným pocitom ako v ostatné dni . Niektorí trošku so stresom, iní suverénne, ale všetci určite veľmi zvedaví, čo ich v dňoch od 4. do 8. júna v škole čaká. Čakal ich americký lektor Chauncey Roberts a týždeň plný angličtiny. Tradičné vyučovanie ustúpilo aktivitám, ktoré pre nich pán Roberts pripravil. A všetko po anglicky. Keď to nešlo slovne, išlo to opisom, mimikou, gestikuláciou či demonštrovaním. A veru žiaci sa nemali na koho obrátiť, aby im prekladal. Boli odkázaní sami na seba, na svoje vedomosti získané na hodinách angličtiny počas takmer 4 školských rokov výučby jazyka. Zo začiatku vládol na hodinách trošku stres, trošku sa i hanbili či neochotne sa zapájali do dialógov a aktivít. Netrvalo dlho,  tréma opadla, žiaci sa uvoľnili, živo komunikovali, spievali, ba aj tancovali. Aby žiakom z iných tried, ktorí sa tiež učia po anglicky, nebolo ľúto, vo štvrtok poobede sa uskutočnila akcia aj pre nich. Odišli spoločne na Kolibu, aby v inom prostredí podebatovali s p. lektorom, ale aj medzi sebou vyskúšali, čo vedia a či vedia použiť teóriu v praxi. Žiadne zábrany debatovať nemali žiaci z nižších ročníkov, ktorí v rozhovore doslova používali ruky aj nohy, ale dohovorili sa. A to bol účel celej akcie – hovoriť a porozumieť. A nielen na Kolibe.

Akciu, ktorú zabezpečili p. riaditeľka školy Mgr. Janasová a p. učiteľka Mgr. Murcová, sa vydarila a mala medzi žiakmi naozaj kladnú odozvu a veľké uznanie. Veď mať možnosť komunikovať počas piatich dní 6 hodín v cudzom jazyku je príležitosť, ktorá sa každému žiakovi len tak hneď nenaskytne. A preto žiaci určite uvítajú takúto peknú akciu aj na budúci školský rok.

 
     
  Najlepší koláč mojej mamy  
 

Dňa 4.6.2012 sa konal 2. ročník súťaže „Najlepší koláč mojej mamy“. Deti spolu s rodičmi upiekli koláč a pár kúskov doniesli do školy. Odmenou pre všetkým súťažiacich bolo aj členstvo v porote.

    Pani učiteľky a žiaci vyberali koláčiky, ktoré najviac „lahodili“ ich chuti. Verte, nebolo to jednoduché. Každý mal svojho favorita.

    Víťazom sa nakoniec stal Kristián Jandúch z 3. ročníka, striebro získal Jozef Zboran zo 4. ročníka a bronzovú varešku si odniesla druháčka Emka Bačíková.

    Aj keď nevyhrali všetci, získali sme  množstvo výborných receptov, ktoré si už čoskoro môžete nájsť na webovej stránke našej školy alebo na www.kolace.kvalitne.cz.

    Ďakujeme všetkým rodičom a tešíme  sa opäť o rok.

 

 

 

 
     
  Výstava chrobákov  
 
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Výstava chrobákov.
26.06.2012 15:09
 
     
  Chrobáky celkom inak  
 

Posledný májový týždeň ste mohli nájsť na našej škole  jednu triedu zaplnenú chrobákmi a motýľmi od výmyslu sveta. Nie nebola to žiadna invázia či zamorenie školy, ale jedinečná výstava pod názvom Hmyz Modrej planéty. Zbierka okolo štyroch tisíc jedincov patrí súkromnému zberateľovi p. Igorovi Badurovi, ktorý do nej zahrnul zástupcov hmyzu všetkých kontinentov Tu mohli nielen naši žiaci, ale aj žiaci z Brvnišťa pozorovať hmyz známy i neznámy, veľký i celkom maličký, taký, ktorý vidia i v Papradne hocikde na lúke, v lese, na poli, ale aj taký, ktorý videli práve tu po prvýkrát. V krátkej prednáške sa dozvedeli, že hmyz obýva našu planétu asi 350 miliónov rokov a za toto obdobie sa dokonale prispôsobil rôznym životným podmienkam. Ďalej sa dozvedeli aj to, že mnohé jedince sú užitočné, a preto by sme ich nemali hneď ničiť a zabíjať.  Sú tak isto živé tvory ako aj my a aj ony chcú žiť a tešiť sa zo života. A tak, keď sa na potulkách prírodou stretnete s hociktorým z nich, nechajte ho ísť svojou cestou. Tým napomôžete k ochrane prírody i k jej skrášľovaniu.

 
     
  Účelové cvičenie leto 2012  
 
   

V piatok 11. mája 2012 sa hneď zrána ukázal pekný slnečný deň - deň ako stvorený pre pobyt v prírode. A tak sa žiaci našej školy vybrali na účelové cvičenie, aby tu v praktickej časti si preverili vedomosti a šikovnosť, ktoré získali týždeň predtým v teoretickej príprave.

Úlohy účelového cvičenia plnili žiaci na futbalovom ihrisku v Luhoch. Na jednotlivých stanovištiach súťažili 6-členné družstvá z každej triedy podľa vopred vypracovaného plánu. Tu naši žiaci preukázali, že o otázkach orientácie sa v prírode, dopravnej výchove, poskytovania prvej pomoci, správania sa v prírode či počas mimoriadnych situácií majú bohaté vedomosti. Najviac sa darilo družstvám 9. A triedy, 6. triedy a 7. triedy. Víťazom srdečne blahoželáme!

Po skončení úloh si žiaci zašportovali, ba niektorí  vyskúšali aj svoje kuchárske umenie pri opekaní. Trochu unavení z pohybu i zo slnka sme ukončili aktivity slovami: ,,Tešíme sa na ďalšie účelové cvičenie, ktoré sa uskutoční v jeseni 2012.“

 

 
     
  Didaktické hry 2012  
 

   

Aj žiaci primárneho vzdelávania využili krásne piatkové počasie a vybrali sa do prírody. V rámci didaktických hier sme spoznávali byliny, listy stromov, zopakovali si, ako sa správať v prírode, precvičili  spôsoby ošetrenia drobných poranení a zlomenín.

Starší žiaci určovali svetové strany pomocou prírodných úkazov. Na záver sme vyzbierali, čo do prírody nepatrí a príjemne unavení sme sa vrátili do „našej školičky“.  :-)

 

 
     
  Ekojarmok 2012  
 

EKOJARMOK

     2012

Dňa  24. 04. 2012 sa naši žiaci Nina Strašíková, Veronika Balušíková, Katarína Zdurienčíková, Zuzana Nemčeková, Júlia Žilinčíková, Kristína Paulecová, Tereza Bašová, Marika Macháčová, Lucia Levčíková, Nikola Turičíková, Katarína Balajková, Emanuel Pauk a Jozef Šamaj spolu s pani učiteľkou Mgr. E. Cabadajovou a pánom učiteľom Mgr. J. Šipekom zúčastnili súťaže Ekojarmok v Považskej Bystrici., ktorá bola súčasťou súťaže Ekopyramída.  V súťažnej časti predstavovali projekt      

 Návrat ku koreňom, k základným overeným hodnotám. 

Žiaci porote dokázali, že vedia mnoho z histórie obce Papradno a o tom, ako žili a čím sa zaoberali ich predkovia. Program bol prepojený s hovoreným slovom, papradnianskymi ľudovými piesňami a praktickými ukážkami z ťažkého života obyvateľov Papradna v minulosti, čo sa páčilo nielen porote, ale aj návštevníkom jarmoku.

Naši žiaci zaslúžene získali 1. miesto v silnej konkurencii škôl Považskobystrického okresu. Všetkým zúčastneným gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy. Tiež chceme poďakovať za mliečne výrobky pani Anne Beníkovej, všetkým pani učiteľkám za spoluprácu, rodičom žiakov za poskytnuté materiály a obecnému úradu za odvoz a dovoz materiálov.    

 

 
     
  Deň Zeme  
 

Je to deň venovaný Zemi, ktorý si každoročne pripomíname 22. apríla, pretože zdravé životné prostredie potrebuje každý z nás.

     Naša škola sa do aktivít venovaných záchrane životného prostredia pod názvom Vyčistime si Slovensko zapojila už v piatok 20. apríla 2012.  Všetci žiaci spolu s pani učiteľkami prišli pracovne oblečení  a zbierali odpadky, hrabali, zametali v areáli školy, na šrotovisku za školou, v okolí Domova sociálnych služieb a zdravotného strediska i v areáli futbalového ihriska. Tu sme sa mali možnosť presvedčiť, že naše deti vedia robiť, že si prírodu vážia, pretože po ich odchode z ,,pracoviska“ sa nikde nepovaľovali konzervy, plastové fľaše, papiere, igelitky. Počasie nám prialo, slniečko sa nestačilo diviť nad našou usilovnosťou. Žiaci ukázali, že stav životného prostredia a čistota prírody im nie sú ľahostajné.

 
     
  Voda, voda, vodička...  
  23. 3. 2012

Zapojiť sa do aktivít počas Svetového dňa vody sa stalo na ZŠ v Papradne takmer tradíciou. Aj tento rok dali žiaci najavo, že na čistej a zdravej vode im záleží. 23.3.2012 v rámci dvoch posledných vyučovacích hodín sa triedy 2. stupňa zúčastnili výtvarnej súťaže pod názvom Voda, voda, vodička... . V počítačovej učebni si žiaci pozreli dokumenty o význame vody a úspešne riešili kvízy a testy. Pod vedením triednych učiteľov vytvárali symboly vody -modré kvapky , ktoré sa stali súčasťou výzdoby ZŠ.

 
     
  Pani Dobrovičová opäť medzi nami  
  19. 3. 2012

Takmer po roku s úsmevom a plná energie k nám do Papradna zavítala majsterka kúzelných slov – pani spisovateľka

Božena Dobrovičová – Záriečská.

Stretla sa na besede so žiakmi  základnej školy nielen v obecnej knižnici, ale aj v žiackej knižnici priamo v škole. So šarmom, pre ňu typickým, rozprávala o svojom živote a tvorbe, ba čítala deťom svoje jednoduché príbehy naplnené láskou ku všetkému živému, najmä k zvieratám a prírode. Pani spisovateľka nie je len výbornou rozprávačkou, ale aj poetkou. Svojou poéziou , ktorá sa vyznačuje krátkymi veršíkmi, citlivo reaguje na problémy ľudí a prostredníctvom poetických obrazov vníma aj krásu prírody. Pani Dobrovičová nám zarecitovala básne z vlastnej tvorby a žiaci sa jej odmenili potleskom. Opäť nás presvedčila, že „ dobrý človek ešte žije“ a svoje priezvisko si právom zaslúži, lebo len dobro zaznieva z jej slov. Tak teda, pani spisovateľka, ďakujeme za príjemné chvíle v knižnici a tešíme sa o rok na stretnutie.

Poďakovanie patrí aj vedúcej Obecnej knižnice v Papradne, pani Štrbákovej, ktorá besedu žiakom pripravila.

 

Anna Turičíková

 

 
     
  Plenárne ZRŠ  
  26. 3. 2012
 

      Vážení rodičia,

pozývame Vás na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 26. 3. 2012 o 16:30 hod. v školskej jedálni. Po skončení plenárnej schôdze ZRŠ sa uskutočnia triedne ZRŠ v triede, ktorú Vaše dieťa navštevuje. Žiadame Vás o účasť na rodičovskom združení z dôvodu voľby nových členov Rady školy v ZŠ Papradno. Príďte rozhodnúť o dianí vo Vašej škole! Vaša účasť je nutná!

         Za Vašu účasť ďakujeme.

RŠ Mgr. Helena Janasová

 

 

 

 

 

 
     
  Oznam  
  28. 3. 2012

Vážení rodičia,

dňa 28. 03. 2012 ( streda ) bude z prevádzkových a organizačných dôvodov končiť školský klub detí o 14, 45 hod.

Za porozumenie ďakujeme.

 
     
  Riaditeľské voľno 14. 3.  
 

Riaditeľstvo Základnej školy, Papradno 312 oznamuje rodičom,

že dňa 14. 03. 2012 udeľuje žiakom 5., 6., 7. a 8. ročníka riaditeľské voľno z organizačných dôvodov

Testovanie 9 – 2012.

V Papradne 05. 03. 2012      Mgr. Janasová, riaditeľka školy

 
     
  Jarné prázdniny  
  2. 3. 2012

 

Vážení rodičia,

v dňoch 5. - 9. marca 2012 sú jarné prázdniny. Vyučovanie začne v pondelok 12. marca 2012 .

 
     
  Karneval 2012  
 

     Spomienka na ŠKOLSKÝ KARNEVAL 2012     PASOVAČKU PRVÁKOV  2012

                      

 
     
  Kalendár 2012  
 

Vážení rodičia, milí žiaci, v týchto dňoch si môžete na našej škole zakúpiť 

Kalendár 2012

 

s typickými jedlami z nášho regiónu, ktoré sú napísané papradnianskym nárečím. Kalendár je doplnený kreslenými ilustráciami kuchynského riadu, ktorý sa používal v našej dedine pred mnohými rokmi.

Symbolická cena 1 .

Dobrú chuť!

 
     
  Testovanie 9 - 2012  
 

Vážení rodičia,
celoslovenské certifikačné testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym postihnutím) pod názvom

Testovanie 9–2012

sa v školskom roku 2011/2012 uskutoční 14. marca 2012 (streda) z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra.
Za prípravu a metodické riadenie priebehu testovania zodpovedá NÚCEM. Za organizačné zabezpečenie testovania zodpovedá riaditeľ školy. Kontrolu objektivity testovania vykonajú zamestnanci Štátnej školskej inšpekcie, krajských školských úradov a členovia rád základných škôl. Krajské školské úrady s cieľom zvýšiť objektivitu priebehu testovania poveria úlohou nestranných pozorovateľov učiteľov základných a stredných škôl.

Náhradný termín testovania sa uskutoční 27. marca 2012 (utorok).

 

 
     
  Výstavka výšiviek a háčkovaných ručných prác našich starých a prastarých materí  
  30. 1. 2012

     V rámci vyučovacieho predmetu regionálna výchova sme v týždni  od 30. 1. do 3. 2. 2012 pripravili v školskej knižnici výstavku výšiviek a háčkovaných ručných prác našich starých a prastarých materí. Vstúpte

 
     
   
  31. 1. 2012

       

Podpora boja proti rasizmu, antisemitizmu, xenofóbii a intolerancii.

Čítaj viac...

       

 

 
     
  Zápis do 1. ročníka  
 

Srdečne pozývame všetkých budúcich prvákov a ich rodičov na zápis do 1. ročníka, ktorý sa uskutoční dňa 1. februára 2012 od 14,00-17,00 hod.

Prineste si so sebou občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.

Pozvánka

Poradenský servis pre rodičov

Čo má vedieť dieťa na zápise

 
     
  2 % z dane  
 

Vážení rodičia,

 aj v tomto kalendárnom roku sa môže naše rodičovské združenie stať prijímateľom sumy do výšky 2% zaplatenej dane fyzickej osoby v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

     Ak budete súhlasiť s poukázaním sumy do výšky 2% zaplatenej dane z príjmov, pošleme Vám po synovi/dcére tlačivo s poučením na vyplnenie vyhlásenia. Tlačivo si môžete stiahnuť aj na našej stránke TU.

Veríme, že poskytnutím tejto sumy pomôžete našim deťom i škole ku skvalitneniu výučby a zakúpeniu potrebných školských pomôcok.

        Ďakujeme za pochopenie ! 

Mária Gáboríková 

Predseda rodičovského združenia

pri ZŠ Papradno

Mgr. HelenaJanasová

riaditeľka školy

 

 
 

 

 
     
  33. Ples rodičov  
  8. 1. 2012

ZRŠ pri ZŠ Papradno 312 všetkých srdečne pozýva na 33. PLES RODIČOV.

Bližšie informácie sa dozviete tu.

 
     
  PF 2012  
  1. 1. 2012

Riaditeľstvo Základnej školy, Papradno 312, všetkým zo srdca praje úspešný a pohodový rok 2012!

 
     
  Vianočná akadémia  
  19. 12. 2011

Milí rodičia,

srdečne Vás pozývame na

VIANOČNÚ AKADÉMIU,

ktorá sa uskutoční 22. 12. 2011 o 10, 00 hod. v kinosále KD Papradno.

Pozvánka

 
     
  Oznamy ŠKD  
 
 Vážení rodičia, dôležité oznamy týkajúce sa školského klubu detí nájdete TU.

 

 
     
  Mikuláš 2011  
  6. 12. 2011

"Mikuláš, Mikuláš, priateľ náš starý, ty deťom nosievaš do okien dary..."

Tieto, ale aj množstvo iných slov  v podobe piesní a básní si mohol vypočuť Mikuláš, ktorý nás navštívil spolu s anjelom a čertom aj na našej škole . Mikuláš bol veľmi štedrý. Odmenil každé dieťa aj pani učiteľky pekným slovom a sladkosťami.

Ďakujeme Ti, Mikuláš!

Mikuláš u štvrtákov

 
     
  iBobor  
 
V roku 2004 vznikla v Litve informatická súťaž Bebras - Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do ďalších európskych krajín. V školskom roku 2010/2011 sa konala súťaž v 13 krajinách: Litve, Lotyšsku, Estónsku, Fínsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Holandsku, Taliansku, Švajčiarsku, Česku, na Slovensku a na Ukrajine. Spolu vo všetkých krajinách sa do nej zapojilo 234 729 žiakov.

Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.

Naša škola sa do súťaže zapojila už druhý krát. A rovnako ako minulý rok, aj teraz úspešne. Po prvý raz bola súťaž určená aj pre Bobríkov - žiakov 3. a 4. ročníka. Naši Bobríci nesklamali, podobne ako aj Benjamíni.

 

Výsledková listina

Úspešní riešitelia sú všetci súťažiaci, ktorí dosiahli aspoň polovicu "kladných bodov". V kategórii Bobríci je to 60 bodov, v kategórii Bemjamíni je to 50 bodov.

 

Bobríci (v kategórii súťažilo 7 727 súťažiacich)

Celkové poradie Meno, priezvisko a trieda Počet bodov
1. - 38. Vaneska Španihelová, 4. 96.00 bodov
1. - 38. Pavla Tarožíková, 4. 96.00 bodov
1. - 38. Martina Zboranová, 4. 96.00 bodov
44. - 64. Annamária Fujačková, 4. 88.00 bodov
78. - 274. Róbert Fatura, 4. 84.00 bodov
78. - 274. Sandra Hričová, 4. 84.00 bodov
334. - 517. Timotej Lališ, 4. 76.00 bodov
556. - 850. Erik Koban, 4. 72.00 bodov
1606. - 2014. Sofia Šardzíková, 4. 60.00 bodov
3372. - 3422. Pavol Kozový, 4. 49.00 bodov
               

Benjamíni (v kategórii súťažilo 12 774 súťažiacich.)

Celkové poradie Meno, priezvisko a trieda Počet bodov
161. - 415. Lukáš Španihel, 7. 73.34 bodov
778. - 783. Ján Zboran, 7. 68.00 bodov
787. - 1044. Adam Gáborík, 7. 66.68 bodov
787. - 1044. Martin Gardoň, 7. 66.68 bodov
787. - 1044. Matej Pavlík, 7. 66.68 bodov
1065. - 1164. Zuzana Nemčeková, 7. 65.34 bodov
2004. - 2053. Katarína Zdurienčíková, 7. 60.01 bodov
2067. - 2264. Boris Bulík, 7. 58.68 bodov
4661. - 4952. Jakub Kysel, 7. 46.69 bodov
6024. - 6291. Matej Hikaník, 7. 41.36 bodov
6024. - 6291. Kristián Šepeš, 7. 41.36 bodov

Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme!

 
     
  Multimediálna čítanka 2011  
  11. 10. 2011

Niektorí žiaci našej školy (všetci terajší  štvrtáci a päť piatakov) sa pod vedením pani učiteľky Gastnerovej zapojili do pekného projektu

  .

     Pred niekoľkými dňami všetci zapojení žiaci dostali balík od organizátorov projektu (na čele s milým, obetavým a láskavým Marekom Nagyom). Každý žiak, ktorý sa zapojil, si v ňom našiel CD s Multimediálnou čítankou, krásnu jedinečnú záložku so svojím menom a názvom príbehu, o ktorý sa podelil, ale aj pekné darčeky. Najväčšiu radosť deťom urobil spoločný darček- slúchadlá s mikrofónom, vďaka ktorým sa ich práca ešte viac zdokonalí, pretože sa do projektu zapoja aj v tomto roku.

Ďakujeme Vám, milý pán Marek Nagy!

Príbehy, ktoré deti vymysleli, napísali, ilustrovali i nahrali k nim zvuk, nájdete tu. Ak chcete rýchlejšie nájsť príbehy vašich detí, vyhľadajte si ich tu pod názvom ZŠ Papradno v spodnej časti stránky.

 
     
  Spomienka  
 
     

SPOMIENKA

 

Tak, ako tíško žil, tak tíško odišiel.

Skromný vo svojom živote, ale veľký v láske a dobrote.

 

Dňa 13. novembra 2011 sme si pripomenuli 1. výročie úmrtia zosnulého pána riaditeľa

Mgr. Ivana Šipeka.

 

 

 
     
  Turisticko – ochranársky krúžok  
 

Aj keď sa už pani Jeseň ujala svojej moci v celej svoje kráse, pre nás „ mladých turistov“ neplatí žiadne vysedávanie pri teplej peci, práve naopak. Využívame posledné, teplé, slnečné dni babieho leta na vychádzky do blízkeho okolia. Pozorujeme prírodu, krásne pestrofarebné oblečenie stromov, stopy zvieratiek, ktoré sa už rozhodli uložiť na zimný spánok....

Preto sa aj Vám môže stať, že pri potulkách prírodou sa Vám pripletie do cesty rodinka medveďov, ako sa to stalo aj nám. Našťastie, títo chlpáči neboli živí, čo nás veľmi potešilo, ale zhotovení šikovnými rukami ľudového rezbára.

Užívajte si aj Vy s nami, plnými dúškami, voľné chvíle v krásnej papradnianskej prírode.

      Mgr. A. Moravíková  
            

 

 
     
  Vystúpenie v DSS v Papradne  
  26. 10. 2011

Aj tento rok deti z 1. stupňa potešili svojím nie len spevom, tancom, recitáciou, ale aj hrejivým slovom a pohladením obyvateľov Domova sociálnych služieb v Papradne. Týmto im prejavili svoju vďaku a blahoželanie k ich sviatku- mesiacu úcty k starším.

Všetkým želáme ešte veľa spokojných a šťastných rokov!

 

 
     
  Zachráňme históriu ukrytú v elektrospotrebičoch  
 

V našich slovenských domácnostiach možno ešte nájdete staručké rádiá, ktoré  bolo treba ladiť, aby prestali chrčať. Aj čiernobiele televízory, ku ktorým neexistovali diaľkové ovládače. Museli ste vstať z pohodlného gauča a z dvojky na jednotku prepnúť rukou. Kto by to dnes robil? Spomínate si na prvé videá? Veľký hit techniky, ktorý mali doma len „vyvolení“! Alebo walkman, ktorý išiel na školskom výlete z ruky do ruky. Či presnejšie – z ucha do ucha.

Ak budete mať záujem o Súťaž o najstarší zozbieraný elektrospotrebič, môžete sa prihlásiť v ZŠ Papradno.

Súťaž prebieha v štyroch kategóriach:

   ►  malé domáce spotrebiče,

   ►  výpočtová technika a telekomunikačné zariadenia,

   ►  spotrebná elektronika,

   ►  elektrické hračky a zariadenia pre voľný čas.                    

   Dúfame, že sa tejto zaujímavej súťaže zúčastníte v čo najväčšom počte. Naším cieľom je rozvíjať kreativitu a vštepovať deťom základné prvky environmentálnej gramotnosti vo vzťahu k odpadovému hospodáreniu. Dôležitá je zároveň väzba na vlastných rodičov, vďaka ktorej je možné ovplyvňovať prístup k odpadovému hospodáreniu v pozitívnom zmysle i vo svete dospelých.

Naša škola  zatiaľ patrí v súťaži RECYKLOHRY medzi najlepšie. V mesiaci október sa umiestnila z vyše tisícky zapojených škôl  na 11.mieste.

Týmto Vám všetkým ďakujeme, tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v recyklácii odpadu a dúfame, že budeme v súťažiach aj naďalej pokračovať.

Len od nás všetkých záleží, ako bude vyzerať naša obec, naše Slovensko.

Medzinárodný deň školských knižníc

24. 10. 2011 sme sa v škole veru i trošku báli. Nie, pani učiteľky na nás ani nekričali, ani nám nedávali ťažké písomky, ani zlé známky. Popoludnie sme strávili v knižnici a zásluhou p. učiteliek Mgr. Turičíkovej a Mgr. Bulíkovej i príbehov a povestí p. Štefana Meliša sme sa vrátili o dobrých pár rokov späť – do obdobia, kedy žili naši praprastarí rodičia. Do obdobia, keď sa prekrásny spev víl niesol z hôr do dolín a ich tanec zahubil nejedného mladého človeka, keď černokňažník navštevoval príbytky ľudí či Dardo hľadal v našich horách ukrytý poklad. Veľa takýchto príbehov porozprávali deťom staré babky na drápaní peria a na zimných posedeniach. A teraz sme sa ich dozvedeli aj my.

     Okrem počutých a prečítaných príbehov sme si poprezerali i výstavku kníh, prelistovali sme mnohé z nich a tie, ktoré sa nám zapáčili, sme si kúpili. Nie všetci, lebo len niektorí z nás radi čítajú.

„A to je škoda,“ povedali p. učiteľky, „lebo v knihách je ukrytá nielen zábava, ale aj múdrosť a poučenie. Pomôžu vám získať dobrú slovnú zásobu, osvojiť si pravopis a dozvedieť sa mnoho nových vecí.“

Na podnet p. učiteliek sme sa rozhodli, že napíšeme povesť o vílach, ktorú nám porozprávala p. učiteľka tak, ako ju počula kedysi ona na drápaní peria od starej babky Jozefky, a dobrí výtvarníci ju nakreslia podľa svojej fantázie a predstáv.

     Za to, že sme boli aktívni, dostali sme odmenu v podobe keksov, džúsu a minerálnej vody. A všetci sme si povedali, že do Vianoc prečítame aspoň jednu knihu a poprosíme Ježiška, aby nám nadelil pod stromček popri iných darčekoch i knihu.

Mgr. M. Bulíková

.

 

  Ponuka pre deviatakov  
 

  Dňa 24. 11. 2011 sa v jedálni Strednej odbornej školy strojníckej / bývalé SOU strojárske / uskutoční Burza stredných škôl organizovaná  Úradom práce v Považskej Bystrici.

Na tejto akcii sa bude prezentovať aj naša škola. Budete  mať možnosť prezrieť si našu školu, odborné učebne a jednotlivé pracoviská odborného výcviku.

Svoje otázky týkajúce sa štúdia na našej škole budete môcť adresovať priamo vyučujúcim odborných predmetov a majstrom odborného výcviku.

Záujemcom ponúkame možnosť hlbšieho poznania našej školy v týždni otvorených dverí od 05. 12. 2011 do 10. 12. 2011, kedy Vás pri návšteve prekvapíme aj malým mikulášskym darčekom.

 
     
  Mladý záchranár  
 

Dňa 7. 10. 2011 sa družstvo našich žiakov zúčastnilo obvodovej súťaže Mladý záchranár CO na ZŠ v Udiči.

V silnej konkurencii škôl Púchovského a Považskobystrického okresu získali pekné 3. miesto s malou bodovou stratou na víťazov.

     Súťaž pozostávala z vedomostnej a praktickej časti. V obidvoch súťažiaci plnili úlohy z dopravnej výchovy, civilnej a protipožiarnej ochrany, zdravotnej prípravy a pobytu a pohybu v prírode. V praktickej časti si preverili i presnú mušku v streľbe zo vzduchovky, prácu s buzolou a mapou a ochrannou maskou CO.

     So všetkým týmto sa výborne popasovali a vzorne reprezentovali školu naši deviataci: Adriana Brezničanová, Katarína Balajková, Jozef Šamaj a Andrej Zboran, ktorým blahoželáme a zároveň i ďakujeme. Ďakujeme aj tým, ktorí ich pripravovali: p. učiteľke Meluchovej v spolupráci s Ing. Zboranovou a príslušníkom polície p. Pacúchom v streľbe zo vzduchovky, p. uč. Bazsóovej – príprava topografie, p. uč. Cabadajovej – zdravotníctvo, p. uč. Šištíkovej – civilná ochrana obyvateľstva a testovanie. Poďakovanie patrí aj p. riaditeľke školy Mgr. Janasovej a p. starostovi Ing. Španihelovi za materiálnu pomoc a morálnu podporu.

     Pekné umiestnenie našich žiakov svedčí o tom, že súťaž zobrali zodpovedne. Uvedomujú si, že raz to nemusí byť len „akože“ zachraňujeme, ale život ich môže postaviť pred vážny okamih, keď naozaj bude treba zachrániť to najcennejšie – ľudský život. A oni budú vtedy vedieť, ako sa zachovať aj vďaka vedomostiam, ktoré získali v súťaži Mladý záchranár CO.

 

 
     
  Výstavka ovocia a zeleniny  
 

„Tá tekvica je umelá! Aj tá druhá i tretia!“ zhíkli sme, keď sme vkročili do sály KD, aby sme si pozreli výstavku "Plody jesene". A veru bolo čo obdivovať. Ani by ste neuverili, keby ste na vlastné oči nevideli, čo všetko sa urodí v záhradkách a na poliach v Papradne – spomínané oranžové tekvičiská, polmetrové cukety, kapustná hlava taká tvrdá, čo by si ňou hlavu rozbil, kaleráby, mrkva, petržlen, červené jabĺčka – len do nich zahryznúť, zemiaky takých tvarov, že by ich ani sochár nevymyslel, a med takej krásnej farby, že už len pohľad naň vylieči kašeľ. A huby! Množstvo húb vyčarovaných zo samorastov. Niektoré také, že sme mali problém rozoznať, či sú drevené, či naozajstné. Nuž, keď pani príroda sa tento rok skúpo zachovala voči hubárom, aspoň pán Sučík nás potešil týmito svojimi z dreva. A tak sa chceme poďakovať všetkým, ktorí plody jesene zo svojich záhrad a polí priniesli do KD. O rok im prajeme ešte bohatšiu úrodu. Videli sme, poobdivovali sme, pochválili sme a uistili sme sa v tom, že jeseň je naozaj pani prekrásna a bohatá ako obrovský červený muškát Danky Smädišovej, ktorý tam hrdo stál a dával na všetko pozor.

 

 
     
  Súťaž  
  3. 10. 2011

Žiaci 4. ročníka si mohli  otestovať svoj konštruktérsky talent v súťaži "O najlepšieho leteckého konštruktéra". Zapojilo sa do nej 17 detí z celkového počtu 19. V tento deň počas prestávok poctivo trénovali na chodbe pred triedou, ale na školskom ihrisku im karty zamiešal vietor. Najďalej odfúkol lietadlo Mateja Šmulíka, z dievčat to bolo lietadlo z hangára Vanesky Španihelovej.
 

Blahoželáme k úspechu! 

 
     
  Účelové cvičenie  
  23. 9. 2011

  Po roku sme sa vrátili  

Kam? Ku kaplnke na Štiavnickom chotári. Ako každý rok i teraz v jeseni sme plnili úlohy účelového cvičenia. Zdolali sme presun po ceste, terénne prekážky, obväzovali sme, odhadovali vzdialenosť, určovali azimut podľa mapy a buzoly, prenášali raneného, zakladali oheň a pripravovali jednoduché jedlo – ono už totiž bolo pripravené, len sme ho opiekli – teda špekáčiky a slaninu a jedli sme a jedli. Ale to až vtedy, keď sme sa vydýchali po namáhavej ceste nahor. Oddychovali sme aj na Kolibe, kde nám nadelili syra (ten sme zjedli, len tak sa za ním zaprášilo). Pohľad od kaplnky na okolitú krásu stál za tú námahu! Ešte zelené lúky, nejaký ten kopček, osamelý strom či roztrúsené krovie, to všetko nenechalo ľahostajného ani jedného z nás žiakov či p. učiteliek, ktoré boli s nami. A naviac – z krovia sa na nás usmievali šípky, trnky, červenučké plody hlohu, stromy sa pýšili už trochu farebnými šatami a zvedavé slniečko sem-tam odhrnulo drobné oblaky, aby nás zohrialo svojimi ešte stále teplými lúčmi. Pri návrate späť nás odprevádzalo stádo ovečiek, zvonenie ktorých sme ešte dlho počuli, a tak trochu nám bolo i ľúto, že sa končí niečo pekné. Úlohy sme splnili, počasie nám prialo, videli sme kus krásneho Papradnianskeho chotára, ba urobili sme aj niečo dobré pre naše zdravie. O rok sa možno znova vrátime ku kaplnke alebo sa vyberieme obdivovať krásnu prírodu do inej časti nášho chotára.

Žiaci z krúžku masmediálnej komunikácie

 

 
     
  Cvičenie v prírode  
  23. 9. 2011
Aj deti primárneho vzdelávania využili krásne počasie babieho leta a v doprovode svojich triednych učiteliek sa vybrali  na cvičenie v prírode. A ako sa im tam páčilo, sa dozviete z  fotografií...
   
     

 

.

 
     
  Privítanie prváčikov  
 

Po slávnostnom otvorení šk. roka 2011/2012 sa naši najmenší žiaci- prváčikovia- po prvýkrát posadili do školských lavíc. Privítal ich pán starosta R. Španihel spolu s pani riaditeľkou H. Janasovou, p. zástupcom J. Šipekom a nechýbala ani ich triedna učiteľka A. Moravíková. Ako spomienku na tento deň dostali od nich krásnu knižku a drobnosti, ktoré určite využijú v škole. Držíme im palce, aby úspešne zvládli tento, ale aj tie nasledujúce školské roky.

 
     
  Slávnostné otvorenie školského roka 2011 / 2012  
 

 

V pondelok 5. 9. 2011 sme  pred budovou školy slávnostne otvorili  školský rok 2011 / 2012. Aký bude, to ukáže čas. Poprajme si spoločne aspoň veľa trpezlivosti, húževnatosti a úspechov.

 
     
  Prieskum telesného vývoja detí a mládeže v SR 2011  
 

Dňa 28. 09. 2011 (v stredu) bude na našej škole prebiehať

     „Prieskum telesného vývoja detí a mládeže v SR 2011,“

ktorý je realizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Prieskum je súčasťou Národného programu starostlivosti o deti a dorast v Slovenskej republike na roky 2008 - 2015 a má mimoriadny význam pre monitorovanie rastu a vývinových trendov detskej a dorastovej populácie priebežne počas 60 rokov. Uvedený prieskum predstavuje unikát, pokiaľ ide o kontinuálne dlhodobé sledovanie vybraných antropometrických ukazovateľov detí a mládeže k získaniu štandardov, ktoré okrem iného slúžia na zmapovanie trendov výskytu nadhmotnosti a obezity detskej a dorastovej populácie.

 
     
  Skrátenie vyučovania  
  12. 9. 2011

Vážení rodičia,

aj naša škola podporuje "Protestný míting pracovníkov školstva a vedy" pred Úradom vlády SR v Bratislave  tým, že naň vysiela svojich zástupcov. Preto  v utorok,  13.9.2011, bude z organizačných dôvodov skrátené vyučovanie nasledovne:

  žiaci 1.- 4. ročníka končia 4. vyučovacou hodinou, t.j. o 11:25 hod.,

 

   ►žiaci 5 - 9. ročníka končia  5. vyučovacou hodinou, t.j. o 12:20 hod.

Aj prevádzka Školského klubu detí pri Základnej škole, Papradno 312 bude skrátená- do 15:00 hod.

Účelom zhromaždenia je upozorniť vládu SR na potrebu plnenia Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti školstva,

aby zvýšila výšku finančných zdrojov na školstvo a zabezpečila lepšie mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva.