|
 Piatok 13.5. 2016 si skupinka žiakov našej školy Peťo Šamaj, Laura Nemčíková, Martin Burdej, Šimon Ciesarík a David Zboran užili celkom neobvyklým spôsobom. Mikrobusom sa vybrali pod vedením pani učiteľky Gastnerovej na celonárodné kolo súťaže v programovaní Baltie 2016 do Ružomberka na Katolícku univerzitu. Nominovali sa naň z krajského kola, v ktorom zožali veľký úspech. V národnom kole mali na vyriešenie komplikovaných zadaní 180 minút, ktoré všetci využili do poslednej sekundy.
Čakanie na výsledky si spríjemnili super obedom, kde si mohli vybrať až zo šiestich chodov. A to, že im naozaj chutilo, sa presvedčíte na fotografiách.
Piatok trinásteho ľudia radia medzi nešťastné dni, no ani zďaleka to nebol nešťastný deň pre Šimona Ciesaríka, ktorý v tejto obzvlášť ťažkej skúške uspel z našich žiakov najlepšie a umiestnil sa na krásnom 12.mieste z 59. súťažiacich v jeho kategórii. Môže si bez hanby povedať, že je 2. štvrtákom na Slovensku, a to je pre našu školu i obec skutočný úspech!
Po vyhodnotení žiaci príjemne unavení nasadli do mikrobusu a tešili sa, ako sa o svoje nezabudnuteľné zážitky podelia so svojimi blízkymi. Všetkým, obzvlášť Šimonovi, zo srdca blahoželáme a prajeme ešte veľa takýchto úspešne prežitých dní!
 13. 4. 2016 sa na našej škole po prvý raz uskutočnilo krajské kolo súťaže v programovaní Baltie 2016. Do Papradna pricestovali aj žiaci zo Zakladnej školy Považská Teplá a zo ZŠ Slovenských partizánov z Pov. Bystrice. Spolu o titul najšikovnejšieho programátora súťažilo na našej škole 26 žiakov. Zo školského kola postúpili títo žiaci našej školy: Peter Šamaj (2. trieda), Tomáš Burdej (1. trieda) v kategórii A a Laura Nemčíková, Martin Burdej, David Zboran, Šimon Ciesarík, Daniel Pračko a Andrej Macošínec v kategórii B (všetko žiaci 4. ročníka),
Súťažiaci sa 120 minút pasovali so zadanými úlohami, ktoré ani tento rok neboli vôbec jednoduché. To, že sú veľmi šikovní programátori, dokázali aj svojimi výsledkami:
Kategória A (1.-3. ročník)
3. Peter Šamaj 2. tr.
4. Tomáš Burdej 1. tr.
|
Kategória B (4.-6. ročník)
7. Martin Burdej 4. tr.
10. David Zboran 4. tr.
14. Laura Nemčíková 4. tr.
15. Šimon Ciesarík 4. tr.
|
Okrem Tomáška Burdeja všetci žiaci postúpili do celonárodného kola. Žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy, srdečne blahoželáme a prajeme veľa šťastia v celonárodnom kole! Aj v tomto školskom roku 2015/2016 sa v týždni od 16.52016 do 20.5.2016 konala na pôde našej školy zbierka humanitárnej organizácie UNICEF- Modrý gombík. Výťažok tejto zbierky poputuje deťom na zabezpečenie výživy v Mauritánii . Sme veľmi radi, že sa táto zbierka konaná každý rok v máji stala pre nás všetkých už známou a vypovedá o tom aj suma, ktorú sme vyzbierali . Každý rok sa nám spoločne podarí vyzbierať vyššiu sumu.
Tento rok je to pekných 53,67 €.
Všetkým , ktorí sa zapojili, veľmi pekne ďakujeme. Mladý remeselník21.4. 2016 sa chlapci Erik Koban a Marek Šmulík, žiaci 8. triedy, zúčastnili súťaže zručnosti žiakov základných škôl
MLADÝ REMESELNÍK 2016,
kde získali výborné 3. miesto. BLAHOŽELÁME!
Centrum voľného času v Považskej Bystrici - oddelenie techniky, prírodovedy a ekológie, vyhlásilo v marci súťaž pre deti MŠ a ZŠ Svet LEGA očami detí na tému Roboti. Do súťaže sa zapojili žiačky 3. ročníka- Petra Tarožíková, Katarína Kalníková, Ester Brezničanová a Alexandra Greňová. Deti pomocou svojeje fantázie a zručnosti vytvorili z kociek robotov.
V kategórii ZŠ jednotlivci sa na krásnom 2. mieste umiestnila Alexandra Greňová.
Saške gratulujeme a prajeme veľa fantázie pri ďalšom tvorení. 23. apríla 2016 sa v Dome kultúry SNP v Zemianskych Kostoľanoch uskutočnila Krajská postupová súťaž a prehliadka detského hudobného folklóru. Zúčastnili sa jej aj naši folkloristi z Podžiarančeka.
Spevácka skupina získala strieborné pásmo
a
Samko Klabník s hrou na heligónke zlaté pásmo s postupom do celoštátneho kola súťaže.
Reprezentovať našu školu a obec bude 11. – 12. júna na Orave s piesňami Babikári z Brvnišťa.
Súťaže sa zúčastnili títo žiaci: Ester Brezničanová, Samuel Klabník z 3.A, Nina Gughová zo 4.A,
Timea Levčíková, Sofia Drahošová, Samuel Šaržík, Šimon Levčík z 5.A, Alexandra Drahošová, Ema Bačíková zo 6.A,
Pavla Tarožíková, Sofia Šardzíková a Marika Hrošková z 8.A.
K veľkému úspechu deťom srdečne blahoželáme a Samkovi držíme palce na celoštátnej súťaži!!! Riaditeľstvo ZŠ, Papradno 312 oznamuje rodičom, že na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici z dôvodu zvýšenej chorobnosti žiakov 1., 2. a 3. ročníka r u š í výchovno – vzdelávací proces v dňoch 27.4. – 29.4. 2016 v 1. a 2.triede
28.4. - 29.4. 2016 v 3.triede.
Vyučovanie opäť začne v pondelok 2.5.2016. Všetci žiaci 1., 2. a 3. ročníka budú odhlásení z obeda. 17. 4. 2016 V piatok dňa 15.4. 2016 sa naša škola, tak ako po minulé roky, zapojila do celoslovenskej akcie s názvom Deň narcisov. Tento ročník bol jubilejný. Cieľom Dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom - do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Deň narcisov sa už tradične koná v apríli každého roka. Jeho symbolom je žltý narcis - kvietok jari a nádeje, ktorý si ľudia pripínajú v tento deň na svoj odev, aby aj týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami postihnutými rakovinou. Súčasťou akcie bola dobrovoľná finančná zbierka, ktorej výnos poputuje na pomoc ľuďom postihnutým týmto zákerným ochorením.
Spoločne sa nám podarilo vyzbierať krásnych 136,07 €. Ďakujeme. 12. 4. 2016 V utorok 12.4. 2016 sa naši tretiaci vybrali do Považskej knižnice v Považskej Bystrici na besedu so spisovateľom Petrom Kubicom. Na besede pán spisovateľ svojou prirodzenou výpoveďou odhaľoval pred poslucháčmi životné skúsenosti, vzlety i pády. Svojím rozprávaním kráčal vedno s deťmi po ceste poznania, na ktorej by, mimochodom mladý človek nemal nikdy byť celkom sám.Deti spisovateľa zasypali otázkami, žiadna z nich nezostala nezodpovedaná a z každej odpovede vyžarovala láska k slovu, k literatúre, k životu. V priebehu besedy deti mali možnosť prelistovať si a oboznámiť sa s viacerými autorovými dielami.  Našim deťom z Podžiarančeka sa opäť podarilo postúpiť s ich vystúpeniami na krajské kolo folklórnej súťaže, ktorá sa bude konať 23. apríla v Zemianskych Kostoľanoch!
Samuel Klabník s hrou na heligónke a piesňami z Brvnišťa: Babikári (Babini husi; Konope, konope; Vysoko som vyskočil; Čierne oči chojce spac)
a spevácka skupina s piesňami Pri Prešporku, pri Dunajku; V tom ingľickém poľi.
Našu školu úspešne reprezentovali títo žiaci:
Ester Brezničanová, Petra Tarožíková a Samuel Klabník z 3.A,
Sofia Drahošová, Samuel Šaržík, Šimon Levčík z 5.A,
Alexandra Drahošová, Lucia Kozáčiková, Ema Bačíková a Klaudia Jágriková zo 6. A,
Pavla Tarožíková, Sofia Šardzíková a Marika Hrošková zo 7.A.
Deťom k úspechu srdečne blahoželáme a držíme palce v krajskom kole súťaže!
Videá:
https://www.youtube.com/watch?v=I6ombcA8uek&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=zfEeX-bulJc
http://i-televizia.sk/noviny_5.php
Fotogaléria:
https://zspapradno.edupage.org/album/?#gallery/282
POSPB - fotogaléria:
http://www.pospb.sk/rok-2016/ked-si-ja-zaspievam.html?page_id=9315
Článok v novinách na str. 21:
https://issuu.com/povazskobystrickenovinky/docs/17pbn2016 31. 3. 2016 Beseda so spisovateľom
Posledný marcový deň prišiel na našu školu významný hosť - pán spisovateľ Milan Húževka. Porozprával nám o svojom živote i tvorbe a odpovedal na zvedavé otázky žiakov 6., 7. a 8. ročníka. Za všetkých žiakov a učiteľov autora povestí zo stredného Považia dôstojne privítal Erik Koban z 8. triedy. Hosťa sme si uctili aj krásnym spevom dievčat v podaní Emky Bačíkovej, Sašky Drahošovej, Klaudie Jágrikovej, Sofky Šardzíkovej, Mariky Hroškovej a Pavlínky Tarožíkovej. Už dokonalejšie ani nemohol marec - mesiac knihy odovzdať svoju vládu aprílu na našej škole... Jar je ročné obdobie, kedy vidíme a cítime nezadržateľnú silu akou sa príroda prebúdza a pomaly sa zazelenie celá zem. Trošku z tejto krásy sme preniesli aj do našich tried . V utorok 22.3.sa na I. stupni uskutočnili Veľkonočné tvorivé dielne. Počas vyučovacích hodín deti tvorili výrobky s veľkonočnou tematikou a zhovárali sa o tradíciách , ktoré sa dodržiavajú v našom regióne. Pri práci sme vystriedali štyri rôzne techniky. Najprv deti vyrábali papierových zajačikov, potom sliepočky z papierových tanierikov, krásne venčeky a vajíčka zo slaného cesta. Svojimi rúčkami si detičky vymaľovali veľkonočné kraslice, niektoré si oblepili nálepkami s veselými jarnými motívmi. Výsledok ich práce bol nádherný. Aj takýmito prácami podporujeme u detí vývoj jemnej motoriky a rozvoj zručnosti, tvorivosti a fantázie. V Považskom osvetovom stredisku poučili naši žiaci z Podžiarančeka a členovia FSk Podžiaran deti z považskobystrických materských a základných škôl o tom, ako sa dodržiavajú zvyky na Veľkú noc u nás. Okrem toho ich naučili aj zopár hier, ktoré sa deti kedysi na bačovoch hrávali. A veru ich to i zaujalo. A nielen ich, ale aj redaktorov z Informačnej televízie Považská Bystrica a TV Považie. Reportáže si môžete pozrieť aj na internete. Ďakujeme p. Danke Čižmárovej, p. Danke Mahútovej, a celému tímu POSPB za pozvanie a tešíme sa niekedy nabudúce.  U nás taká obyčaj
Už pri vstupe do školy ste si mohli na dobových aj súčasných fotografiách a textoch všimnúť, že u nás v Papradne nie je núdza o zachovávanie zvykov. Veľkonočné obdobie je jedným z najkrajších v roku, preto sme sa aj my spolu so žiakmi ZŠ rozhodli privítať jar, ako sa patrí. Ľudové tradície patria už každoročne neodmysliteľne k dianiu v našej obci, preto sme všetky aktivity prispôsobili zvykom a remeslám typickým pre náš región. Pani Božena Beníková a p. Marta Jancová zdobili spolu s deťmi z 2. stupňa vajíčka, p. Ingrid Peťková im ukázala, ako krásne sa dajú ozdobiť perníky, p. Mária Hároníková vyšívala vzor papradňanského oplecka, žiaci 7. triedy – Juraj Burdej a Roman Sakala spolu s Timotejom Lališom z 8. triedy a bývalým žiakom Dominikom Balušíkom naučili pliesť spolužiakov korbáče, členovia FSk Bukoviny z Brvnišťa p. Jozef Pobočík a Patrik Pšurík prezentovali tradičnú výrobu píšťal, fujár a krpcov. Nechýbali ani tie naše papradňanské trávnice, ktoré nám s radosťou zapískali a zahrali. V počítačovej učebni boli pripravené videá a ďalšie informácie o Chodzení po máji a Šibákoch v Papradne, žiaci sa mohli v maskách aspoň nachvíľu zahrať na Šibačiarov a pohadzovať si tak handrovú bábiku – Emíľa medzi sebou. Dôkazom toho, že deti na tradície nezabúdajú, ale ich aj dodržiavajú, je fakt, že dokázali spätne reagovať na otázky o Veľkej noci a vedeli porovnať zvyky typické pre iné regióny Slovenska s tými, ktoré sa zachovali u nás v Papradne. Žiaci si mohli zakúpiť výrobky symbolizujúce veľkonočné sviatky, viacerým sa aj podarilo krásne vyzdobiť perníky, upliesť korbáče či zapískať na píšťalke. Navnadili sme sa na Veľkú noc a tá mohla začať.
|
|
|