Základná škola s materskou školou, Papradno 312

 

Navigácia

 • 1. ročník Memoriálu Juraja Palka

  Do galérie 1. ročník Memoriálu Juraja Palka boli pridané fotografie.

  Počas vianočných sviatkov sa konal prvý ročník Memoriálu Juraja Palka. V stolnom tenise súťažilo 12 dospelákov a 7 detí. Videli sme mnoho napínavých a zaujímavých zápasov. Vyhrať však môže iba jeden. Prvé miesto a putovný pohár si vybojoval A. Moravík, ktorý vo finále porazil M. Šeryho. O tretie miesto zviedli boj V. Gavrila a J. Garabík, nakoniec sa radoval prvý menovaný. V kategórii mládeže bolo nasledujúce umiestnenie: 1. A. Beník, 2. A. Rak, 3. M. Žilinčík. Cenu pre najsympatickejšieho hráča získala T. Palková a cenu pre najstaršieho účastníka P. Strašík. Klub STK Dalas Papradno vás srdečne pozýva na ďalší ročník súťaže.

 • Basketbal dievčat 2020

  Do galérie Basketbal dievčat 2020 boli pridané fotografie.

  V januári sa naše dievčatá zúčastnili na okresnej súťaži v basketbale dievčat. Po veľmi dobrých výkonoch a ukážkovej bojovnosti sa nám podarilo umiestniť sa na 3. mieste. Veľká pochvala pre T. Levčíkovú, V. Balušíkovú, N. Matejkovú, S. Drahošovú, M. Balušíkovú, P. Tarožíkovú, N. Hrabošovú, E. Brezničanovú, S. Gardianovú, K. Kalníkovú.

 • PASOVAČKA PRVÁKOV

  PASOVAČKA PRVÁKOV

            Dňa 18.12. 2019 sa v telocvični uskutočnila pasovačka prvákov, pre ktorých si žiaci 8. ročníka pripravili rôzne zaujímavé úlohy. Prváci plnili úlohy v dvoch skupinách s pomocou vianočných elfov a sobov. Vyskúšali si najmä svoju rýchlosť, ktorá zohrala úlohu vo všetkých troch disciplínach. V prvej úlohe si prváci podávali loptu, v druhej skladali vianočný obrázok a v tretej úlohe ich čakala papierová guľovačka. Keďže všetky úlohy boli splnené, všetci prváci boli slávnostne pasovaní.                                                      
              Na záver ich čakalo malé prekvapenie v podobe diskotéky, kde svoj titul spoločne oslávili.   

  fotky z pasovačky - odkaz

 • Vianočné a novoročné prianie

 • Predvianočné posedenia v triedach

  Predvianočné posedenia v triedach

       V piatok, 20. 12. 2019 celá naša škola žila predvianočnou náladou. Každá trieda si pripravila malé predvianočné posedenie. Žiaci si doniesli doma napečené koláčiky, niektorí varili punč, spievali sa vianočné koledy a prišiel aj Ježiško. Doniesol malú pozornosť, ktorú si žiaci  navzájom pripravili. S prianím krásnych sviatkov sme sa rozlúčili. Stretneme sa v novom roku 2020. 

       K prianiu žiakov sa pridávame aj my. Nech sú požehnané, nech nás naplnia pocitom spolupatričnosti a vzájomnej lásky.

 • Tvorivý adventný pondelok v našej škole

  V pondelok 16. 12. 2019 navštívili Základnú školu v Papradne pracovníci Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici za účelom realizácie tvorivých dielní pre všetky ročníky školy. Aktivity boli prispôsobené jednotlivým vekovým skupinám detí.

                  Žiaci 1. ročníka vyrábali jednoduchý drevený betlehem s dreveným rámom. Druháci sa s pomocou inštruktorov naučili, ako sa pracuje s ovčou vlnou. Pomocou tzv. plstenia za mokra si obliekli mydielko do farebného vlneného svetra.  Tretiaci a štvrtáci pracovali s prírodným kukuričným šúpolím. Naučili sa, že ak suché šúpolie navlhčíme, dajú sa z neho tvarovať rôzne postavičky. Dievčatá aj chlapci si vyrobili malé šúpolienky, ktoré tavnou pištoľou pripevnili na obyčajnú ceruzku, čím vznikol úžitkovo – dekoratívny predmet. Pre siedmakov a ôsmakov pripravili múzejníci zložitejšiu techniku makramé. Ide o špeciálne viazanie nití a šnúrok, vďaka ktorému je možné vytvárať zaujímavé dekoratívne predmety. Žiaci mali možnosť osvojiť  si techniku v praxi  – za asistencie múzejných inštruktoriek sa naučili viazať niekoľko druhov uzlov a zo šnúrok  nazývaných „paracord“ si vyrobili pestrofarebné dekoratívne náramky, ktoré si dozdobili korálikmi. Tematikou nastávajúceho vianočného obdobia sa nechali inšpirovať piataci a šiestaci  – pomocou ohybných drôtikov a korálikov vyrábali jednoduché ozdoby na vianočný stromček alebo do interiéru. Najstarší žiaci školy, deviataci, prejavili svoju kreativitu pri výrobe sviečok z voskových farebných plátov. Uvedené pláty neobsahujú žiadne chemické aditíva a sú šetrné k životnému prostrediu a ľudskému zdraviu.

                  Žiakov ZŠ Papradno tvorivé aktivity zaujali, počas pracovnej činnosti sa prejavila ich zručnosť a fantázia. Deti si vyrobené predmety odniesli domov, kde im budú skrášľovať prostredie alebo im poslúžia ako originálny vianočný darček pre blízkych.

  Adventných tvorivých dielní sa zúčastnilo 164 žiakov za prítomnosti pedagogických zamestnancov školy. Pracovné náradie a materiál na tvorivé aktivity zakúpilo vlastivedné múzeum vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 • Vianočný stromček v našej škole trochu inak - na chemický spôsob

  Vianočný stromček v našej škole trochu inak - na chemický spôsob
 • MIKULÁŠ 2019

  MIKULÁŠ 2019

        Dňa 6. 12. slávime sviatok sv. Mikuláša, o ktorom sa traduje, že mal dobré a štedré srdce. A tak v tento deň sme si aj v našej škole pripomenuli jeho pôsobenie. Mikuláš a jeho pomocníci – anjel a čert sa vypravili po jednotlivých triedach s dobrou náladou a vôľou.    

       Chceme sa im veľmi pekne poďakovať za ochotu, nápaditosť, chuť urobiť iným radosť a dúfame, že potešili všetkých - nielen žiakov na našej škole.

 • Informatický bobor

  Informatický bobor

        V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín. V školskom roku 2018/2019 sa konala súťaž v 57 krajinách a zapojilo sa do nej 2 785 588 žiakov.

       Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT)  u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich   v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

       Aj naši druháci sa v tomto šk. roku pod vedením p. uč. Mgr. Evy Gastnerovej do súťaže zapojili. Súťažili v kategórii  Drobci. Ukázali, že počítač je ich dobrý kamarát a úlohy, ktoré im bobor zadal, veľmi šikovne vyriešili. Svedčia o tom aj tohtoročné výsledky:

         1.- 2664.     Oliver Pongrác            72 bodov     100 percentil

                            Viktória Trnčíková       

                            Kristína Levčíková       

                            Peter Klabník                

  2665. – 2685.   Jakub Hroško               69 bodov       83 percentil

  2686. -2947.     Samuel Mituník            68 bodov       83 percentil

  3388. -3519.     Samuel Knapo             63 bodov       78 percentil

  3526. -5932.     Šimon Hrebičík             60 bodov       77 percentil

  5990. -6482.     Michaela Foťková         56 bodov       61 percentil

  6570. -7405.     Laura Palková              52 bodov        57 percentil.

  Každý úspešný účastník súťaže si odniesol diplom a sladkú odmenu.

  Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!  

 • Jeseň pani bohatá 2019

       Už sa na našej škole pomaly stáva tradíciou, že v jeseni deti a ich rodičia, či starí rodičia prezentujú bohatú jesennú úrodu, ale aj svoju šikovnosť a fantáziu prostredníctvom súťažnej výstavy Jeseň- pani bohatá. Účastníci  popustili uzdu fantázii  aj v tomto ročníku súťaže a vytvorili rozprávkové bytosti či dopravné prostriedky, zvieratká,  ikebany, figúrky z gaštanov, ježkov, strašidlá z tekvíc, svetlonosov, domčeky, sušené kytice a množstvo ďalších originálnych výtvorov. Tie si mohli občania Papradna pozrieť aj na obecnej výstave ovocia a zeleniny v Kultúrnom dome v Papradne.

        V tomto školskom roku sa do súťaže zapojilo rekordných 46 žiakov 1. stupňa našej školy.  Bolo veľmi náročné vybrať tých najlepších, lebo každý výtvor bol jedinečný. Porotu najviac ohúril výtvor žiaka 2. triedy Olivera P., ktorý si odniesol krásnu knihu.

       Ale víťazi sú vlastne všetci zapojení súťažiaci, pretože sa im podarilo premôcť nudu. Preto všetci boli odmenení diplomom, knižkou, či sladkou odmenou. Blahoželáme im a  srdečne ďakujeme za spoluprácu a už teraz sa tešíme na ďalší ročník súťaže!

 • Výstava fotografií Aj takto plynie čas 2019

  Do galérie Výstava fotografií Aj takto plynie čas 2019 boli pridané fotografie.

 • Záložka do knihy spája školy

  Záložka do knihy spája školy

              Naša škola sa aj tento rok zapojila do už 10. ročníka projektu, "Záložka do knihy spája školy", ktorého cieľom je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Koordinátorkou projektu na našej škola bola Mgr. Eva Gastnerová.

             S napätím sme čakali, ktorá  bude naša partnerská škola. Stala sa ňou Základní škola, Svážná 2342 z Mostu v Českej republike. Naši žiaci vyrábali záložky hlavne na hodinách výtvarnej či literárnej výchovy, na pracovnom vyučovaní, niektorí ich vyrábali aj v školskom klube detí alebo v rámci záujmových krúžkov. Ojedinele aj doma. Záložky boli vyrábané rôznymi technikami: kreslené, lepené, vyšívané, tvorené kolážami. Bola na nich stvárnená tohtoročná téma  projektu List za listom – baví ma čítať.

              Okrem záložiek sme kamarátom z Česka  pribalili do balíka sprievodný list s podpismi našich žiakov, fotografie našej školy, brožúrky o našej obci, ale aj obľúbenú knižku našich druhákov Školienkine dobrodružstvá. S napätím sme čakali na vytúženú zásielku od našich kamarátov z Mostu. Napokon sme sa jej dočkali. Boli sme veľmi prekvapení, akí sú naši noví kamaráti zruční a plní fantázie. Záložky boli veselé, plné pekných kresieb, rozprávok, citátov z obľúbených kníh. Rozdelili sme ich medzi žiakov, ktorí sa do projektu zapojili. Dúfame, že im budú pripomínať ich českých kamarátov vždy, keď otvoria knihu.

              Všetci žiaci, ktorí prispeli výrobou záložky do projektu, si zaslúžia veľké ĎAKUJEME za prácu, ktorá všetkých potešila a obohatila. Aj naďalej robme veci, ktoré dávajú zmysel, potešia srdce a ponúknu rozhľad našim žiakom.

 • Holokaust - prednáška

      25. novembra 2019 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili prednášky o holokauste v Mestskom osvetovom stredisku v Považskej Bystrici. Prednáška im priblížila obdobie 2.svetovej vojny, utrpenie  ľudí v getách a v koncentračných táboroch. Súčasťou prednášky bol autentický dokument, ktorý podával svedectvo o živote Židov v koncentračnom tábore Osvienčim. Žiaci si tak mohli rozšíriť svoje vedomosti z dejepisu o tomto tragickom období.

 • Prednáška o šikane

  Prednáška o šikane

                  V piatok 22.11. 2019 sa v našej škole konala prednáška o šikane, ktorej sa zúčastnili žiaci 4. a 6. ročníka. Prednáška bola zameraná na príčiny a prejavy šikany, taktiež na jej riešenia a možné následky. Zároveň prebiehala prednáška o sociálnych sieťach s názvom Deti na nete, ktorá bola určená pre žiakov 3. a 4. ročníka. Cieľom bolo priblížiť žiakom riziká, ktoré so sebou prináša internet a sociálne siete. Prednášky organizovalo Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Považskej Bystrici.

 • Divadelné predstavenie

      Vo štvrtok 21. 11. sa žiaci našej školy neučili. Vybrali sa za kultúrou. Cieľom bola Žilina, kde v Bábkovom divadle ponúkali hru Trafená hus. Príbeh husi, ktorá bola nešťastná a chcela svoj život ukončiť na pekáči, chytil za srdce asi každého v hľadisku.

      Už teraz sa tešíme na ďalšie skvelé predstavenie v tomto divadle. A možno si dáme pre spomienku aj kúsok husacinky...

 • Turnaj vo vybíjanej - mladší žiaci

  Žiaci 3. a 4. ročníka našej školy sa vo štvrtok 14. 11. 2019 zúčastnili prvého kola vo vybíjanej, ktoré sa uskutočnilo na súkromnej  ZŠ DSA v Považskej Bystrici.

  Za súperov mali výber žiakov zo ZŠ DSA Považská Bystrica a žiakov zo ZŠ Pružina. Víťaz tohto kola postupuje v súťaži ďalej. Nám sa postúpiť nepodarilo.

  Aj napriek tomu za prípravu a reprezentáciu našej školy ďakujeme týmto žiakom: Cabadajovej Timei, Cedzovej Alžbete, Peťkovej Lei Michaele, Šmulíkovej Petre, Zboranovej Eve, Bulíkovi Filipovi, Kurnocíkovi Samuelovi, Hrebičíkovi Šimonovi, Říčkovi Davidovi z tretej triedy a Buriancovej Soni, Baštekovej Miroslave, Truchlíkovi Davidovi, Slosarčíkovi Lukášovi a Zboranovi Adamovi zo štvrtej triedy.

 • Veselé zúbky

      Vo štvrtok 7. 11. 2019 sa v našej škole konala pre žiakov 1. a 2. ročníka prednáška Veselé zúbky, ktorú organizoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.  Cieľom prednášky bolo zábavnou formou  upozorniť na potrebu starostlivosti o chrup, naučiť deti vhodnú techniku čistenia a starostlivosti o zúbky a vytvoriť tak návyky na celý život.

 • Medzinárodný deň školských knižníc

  Medzinárodný deň školských knižníc

              Medzinárodný deň školských knižníc sme si tento rok pripomenuli v pondelok 28. októbra. Do celoslovenského projektu, ktorý vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, sa zapojili naši siedmaci so snahou uspieť a obohatiť školskú knižnicu o nové literárne diela.

              Projektový deň sa niesol v duchu témy Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského. Oboznámili sme sa s tvorbou tohto významného spisovateľa, porovnali sme život minulých čias so súčasným, pracovali sme projektovou metódou... Množstvo aktivít sme strávili pracovne, ale bolo i zábavne. A už teraz sa tešíme na 16. ročník Najzaujímavejšieho podujatia školskej knižnice!

 • Deň jablka v ŠKD

  Do galérie Deň jablka v ŠKD boli pridané fotografie.

  Deň jablka sa v ŠKD niesol v duchu príprav ovocného šalátu, z viacerých druhov veľmi chutného ovocia. Deti si vlastnoručne všetko očistili, ošúpali, pokrajáli a nakoniec popapkali. Nezostal ani jediný kúsoček a všetci si veľmi pochutnali na takto samostatne pripravených dobrotách. Okrem vitamínovej bomby si deti z ŠKD Deň jablka pripomenuli aj inými praktickými aktivitami a to napríklad: - výrobou papierových jabĺčok a ďalších kreativnych foriem zábavy spojených s týmto dňom. Za príjemne strávený deň s našimi deťmi im veľmi pekne ďakujeme, vychovávateľky ŠKD.

 • Návšteva DSS v Papradne - ŠKD

  Do galérie Návšteva DSS v Papradne - ŠKD boli pridané fotografie.

  Symbolika jesene je tradične spojená so seniormi a október ako mesiac úcty k starším si pripomíname už niekoľko desaťročí. Práve preto sa aj deti zo školského klubu rozhodli potešiť starkích, spevom, básničkami, Papradňanskými piesňami a nakoniec im odozvdali vlastne vyrobené darčeky, ktoré s láskou počas uplynulých dní v ŠKD sami vyrábali. Starkí v DSS Papradno boli veľmi šťastní a odmenili deti nielen svojim potleskom, ale aj sladkou odmenou...  Ďakujeme veľmi pekne všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na realizácii tejto kultúrnej akcie. S vďakou  - vychovávateľky ŠKD.

   

strana: