Základná škola s materskou školou, Papradno 312

 

Navigácia

Prevádzkový poriadok ŠKD

    Prevádzkový poriadok ŠKD

 

Identifikačné údaje

 

Názov zariadenia: Školský klub detí pri Základnej škole s materskou školou Papradno 312, 01813 Papradno

 

Zriaďovateľ: Obec Papradno

 

Druh zariadenia: právny subjekt

 

Telefónne čísla:

Riaditeľka školy:            PhDr. Daniela Hamarová                            0910 301 998

Zástupkyňa RŠ pre ZŠ:  Mgr. Ľubica Sokolíková
                         0910 628 998
 

Vychovávateľky ŠKD:         Mgr. Miroslava Hrabošová                       0911 705 817
                                          Ing. Eva Gavrila                                            0910 188 998

 

 e-mail: zs@zspapradno.edu.sk

 

                      

Prevádzkový poriadok ŠKD

 

Prevádzkový poriadok ŠKD nadväzuje na Školský poriadok Základnej školy s materskou školou Papradno 312, pričom je doplnený o tieto špecifické ustanovenia: 

 

Úvodné ustanovenie:

Školský klub detí je zriadený ako súčasť Základnej školy s materskou školou Papradno 312, 01813 Papradno. Postavenie Školského klubu detí upravuje zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhláška Ministerstva školstva  SR č. 306/2009 Z.z. o školských kluboch detí v platnom znení.  

 

  1. Úlohy a poslanie školského klubu:

Školský klub detí (ďalej len ŠKD) zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin. Činnosť, ktorú zabezpečuje školský klub detí, nie je totožná s činnosťou zabezpečovanou centrom voľného času podľa Zákon č. 324/2012 Z.z. (ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony) - čl. IX, odsek 35, §114

 

2. Riadenie a organizácia školského klubu detí

  1. Školský klub detí (ďalej len ŠKD) patrí pod obecný úrad a jeho riadením je poverený riaditeľ ZŠ.
  2. Riaditeľ školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených žiakov na pravidelnú dochádzku. Pod pojmom pravidelná dochádzka rozumieme dochádzku od začiatku do konca školského roka bez prerušenia na základe riadne vypísaného zápisného lístka.
  3. V oddelení ŠKD môže byť zapísaných najviac 25 trvalo dochádzajúcich žiakov.
  4. Oddelenie sa zruší, ak počet pravidelne dochádzajúcich žiakov klesne pod 12.
  5. Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizuje  vychovávateľka ŠKD.
  6. Vychovávateľka je členkou pedagogického kolektívu.
  7. Vychovávateľka ŠKD:

      - zostavuje konkrétnu obsahovú náplň práce ŠKD,        

      - kontroluje činnosť ŠKD a stav dochádzky prihlásených žiakov,

      - kontroluje pedagogickú a ostatnú dokumentáciu klubu detí.

 

 

  1. Prevádzka ŠKD

 

  1. ŠKD je v prevádzke celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja, školských prázdnin, štátnych sviatkov a závažných organizačných dôvodov po vyučovaní podľa rozvrhu hodín tried takto:

         P         11, 25  -   16, 10 

         U        11, 25  -   16, 10 

         S         11, 25  -   16, 25  

         Š         11, 25  -   16, 10  

         P         11, 25  -   16, 10  

       

 

  1. ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou vnútorného poriadku školy.
  2. Vychovávateľka prevezme po 4. vyučovacej hodine žiakov z 1. – 4. ročníka na chodbe  I. stupňa. V neprítomnosti vychovávateľky preberá túto zodpovednosť pedagóg, ktorý bol poverený zastupovaním. Žiakov, ktorí končia vyučovanie 5. vyučovacou hodinou a neskoršie, privedú do ŠKD príslušní učitelia.
  3. Za dieťa, ktoré do ŠKD nenastúpi vychovávateľka nezodpovedá.
  4. ŠKD realizuje výchovno- vzdelávaciu činnosť vo výchove mimo vyučovania formou odpočinkových, rekreačných a záujmových činností.
  5. ŠKD využíva pre činnosť  priestory školy.
  6. Vyučovacia jednotka vo výchovno- vzdelávacej činnosti trvá 60 minút.
  7. Žiaci odchádzajú na obed do školskej jedálne o 12.30 hodine spoločne pod dozorom p. vychovávateľky. Všetci žiaci zapísaní do ŠKD sa musia stravovať v ŠJ.

 

  1. Zaradenie detí do ŠKD

 

  1. Žiaci sa do ŠKD zaraďujú vždy na 1 školský rok, na základe riadne vyplnenej prihlášky podanej zákonnými zástupcami žiaka najneskôr do 04. septembra daného školského roka. Prihláška je k dispozícii u vychovávateľky ŠKD alebo si ju môžete stiahnuť z  web stránky školy.
  2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca.
  3. Do ŠKD sa prednostne zaraďujú žiaci nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku, ktorých rodičia sú zamestnaní.
  4. Do ŠKD možno prijať žiaka aj na prechodné obdobie, ktorého dĺžka sa vyznačí v osobnom spise dieťaťa.
  5. Za administráciu prihlášok zodpovedá vychovávateľka.
  6. Odhlásenie dieťaťa zo ŠKD sa uskutoční podaním písomnej žiadosti, ktorá je k dispozícii u vychovávateľky ŠKD alebo si ju môžete stiahnuť z web stránky školy.

 

 

  1. Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD

 

  1. Výchovno-vzdelávaciu činnosť (VVČ) ŠKD vykonáva vychovávateľka, ktorá je za ňu zodpovedná.
  2. Výchovno-vzdelávacia činnosť ŠKD je zameraná na činnosti oddychového, rekreačného a záujmového charakteru a na prípravu na vyučovanie, ktorá sa uskutočňuje v priestoroch ŠKD.
  3. Súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti je aj stravovanie žiakov. Žiaci prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú. Z jedálne odchádzajú spoločne, celé oddelenie naraz. Stravné lístky zabezpečujú rodičia v zmysle pokynov vedúcej školskej jedálne.
  4. V čase určenom na prípravu na vyučovanie si žiaci starostlivo vypracujú domáce úlohy samostatne (ak to nie je dohodnuté inak), opakujú učivo, nevyrušujú ostatných.
  5. V rámci činnosti ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne, športové  a iné podujatia. Vstupné hradia rodičia, alebo zákonní zástupcovia.
  6. Záujmová činnosť, respektíve iné dohodnuté plánované činnosti sa uskutočňujú spravidla v priestoroch ŠKD, pričom sa umožňuje žiakom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti mimo ŠKD.
  7. Na záujmovú a rekreačnú činnosť sa využívajú aj špeciálne učebne, telocvičňa, ihriská a iné objekty školy, v ktorých sa riadia prevádzkovým poriadkom danej učebne.

.

 

  1. Dochádzka žiakov

 

  1. Rozsah dennej dochádzky, spôsob odchodu detí, prípadne záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie zákonný zástupca v prihláške do ŠKD. Prípadné zmeny v dochádzke a spôsobe odchodu oznamuje zákonný zástupca písomne vopred.
  2. V prípade odchodu žiaka zo ŠKD skôr, ako je odchod uvedený  na osobnom spise dieťaťa (alebo na prihláške), musí žiak doniesť písomnú žiadosť o uvoľnenie zo ŠKD s dátumom, hodinou a podpisom zákonného zástupcu alebo inej fyzickej osoby, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo zástupcu zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, predbežné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody.
  3. Uvoľnenie dieťaťa z ŠKD sa uskutočňije na základe telefonického rozhovoru, pričom rodič je povinný sa identifikovať.
  4. Žiak, ktorý neodôvodnene a bez písomného ospravedlnenia vynechá dochádzku 7 za sebou nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci, sa vyradí zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.
  5. Žiaka možno v priebehu školského roka prihlásiť a odhlásiť z ŠKD vždy 3 dni pred ukončením mesiaca.

 

Postup vychovávateliek pri nevyzdvihnutí dieťaťa po skončení pracovnej doby:

  • Telefonické vyrozumenie zákonného zástupca.
  • Zotrvanie na pracovisku do vyriešenia problému.

 

 

  1. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť žiakov

 

  1. Za bezpečnosť žiakov počas celého ich pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľka.
  2. Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľka povinná opakovane poučiť žiakov o bezpečnosti.
  3. Pri činnostiach organizovaných mimo objektu ŠKD môže mať vychovávateľka najviac 25 detí.
  4. Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia, alebo výkon činnosti, určí riaditeľ školy alebo jeho zástupca vyšší počet pedagogických pracovníkov, alebo nižší počet žiakov.
  5. V prípade úrazu poskytne vychovávateľka  prvú pomoc, oznámi to zákonným zástupcom, ďalej vedeniu školy, úraz zaeviduje a postupuje ďalej ako pri školskom úraze.
  6. Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD je zakázané.
  7. Žiaci majú mať svoje osobné veci (vrchné ošatenie - vetrovky, kabáty, bundy, prezuvky, topánky, písacie potreby ...) označené pre prípad odcudzenia alebo zámeny.
  8. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá za deti  vychovávateľka až do ich rozchodu pred školou. Z miesta konania akcie môže byť žiak  uvoľnený len na základe písomného súhlasu rodičov.
  9. Ak zistí vychovávateľka u žiaka nevoľnosť, teplotu, prípadne bolesť, upovedomí o tom rodičov.   Títo sú povinní si dieťa z ŠKD vyzdvihnúť.
  10. Straty z uzavretých priestorov v ŠKD vybavuje vychovávateľka v spolupráci s rodičmi a riaditeľkou školy.
  11. Počas konania záujmových útvarov v rámci školy, preberajú deti do svojej starostlivosti jednotliví vyučujúci od vychovávateľa a po skončení opäť odovzdajú dieťa vychovávateľovi, ak nie je dohodnuté inak.

 

  1. Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov

 

  1. Dieťa má právo navštevovať ŠKD.
  2. Dieťa má povinnosť oboznámiť sa a dodržiavať školský poriadok a ďalšie vnútorné predpisy školy a ŠKD.
  3. Zákonný zástupca má právo vznášať pripomienky a podnety k práci ŠKD s postupnosťou – najprv  u vychovávateľky, potom u riaditeľky školy.
  4. Dieťa má právo na slobodnú voľbu krúžkov a činnosti v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom výchovným programom.
  5. Dieťa má právo zúčastňovať sa všetkých činností a  akcií uskutočnených v ŠKD.
  6. Dieťa má právo využívať priestory a zariadenia ŠKD.
  7. Dieťa má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany vychovávateľky a spolužiakov.
  8. Dieťa má právo primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor, želania a pripomienky, spolupracovať na tvorbe plánu výchovno-vzdelávacej činnosti.
  9. Dieťa je povinné neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania.
  10. Dieťa chráni pred poškodením majetok školy a školského zariadenia a majetok, ktorý školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie.
  11. Dieťa má právo a povinnosť konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
  12. Dieťa má právo a povinnosť rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými prepismi, vnútornými predpismi a dobrými mravmi.
  13. Počas celej výchovnej činnosti dieťa  nesmie opustiť ŠKD bez dovolenia vychovávateľky.
  14. Dieťa v školskej jedálni dodržuje zásady slušného správania sa pri spoločnom stolovaní.
  15. Za prihlasovanie a odhlasovanie zo stravovania, ako aj za vyzdvihnutie stravných lístkov je zodpovedný zákonný zástupca.
  16. Dieťa je povinné šetriť a neničiť spoločné hry, stavebnice, elektroniku a vybavenie ŠKD. Zákonný zástupca zodpovedá za úmyselnú škodu, ktorú dieťa zavinilo.
  17. Nerešpektovanie pokynov vychovávateľky zo strany dieťaťa, agresívne správanie sa voči spolužiakom alebo konanie, ktorým môže ohrozovať vlastnú bezpečnosť, bezpečnosť spolužiakov alebo pedagóga, môžu mať za následok vylúčenie dieťaťa z niektorých činností ŠKD alebo zo ŠKD, najmä ak by tým mala byť zaistená jeho bezpečnosť alebo bezpečnosť iných detí.
  18. O vylúčení dieťaťa z ŠKD rozhodne riaditeľka školy po  preukázateľnom predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu dieťaťa.

 

  1. Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD

 

  1. Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD je 10, €  mesačne na jedného žiaka.
  2. Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD uhrádza zákonný zástupca vychovávateľke nasledovne:
  • 40 €  za mesiace september – december uhradí zákonný zástupca do 30.09.
  • 30 € za mesiace január – marec uhradí zákonný zástupca do 31.1.
  • 30 € za mesiace apríl - jún uhradí zákonný zástupca do 30.04.
  1. Príspevok uhradí zákonný zástupca vychovávateľke.
  2. Vychovávateľka odovzdá  zoznamy žiakov s finančnou hotovosťou ekonómke   školy, ktorá vydá príjmový pokladničný doklad o prevzatí a tieto poplatky odvedie na OÚ.
  3. Pokiaľ zákonný zástupca žiaka neuhradí stanovený poplatok za pobyt žiaka v ŠKD a boli využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy o vyradení žiaka zo ŠKD.
  4. Príspevky od rodičov sa využívajú na materiálne vybavenie ŠKD.

 

 

  1. Hodnotenie  správania a výsledkov činnosti detí

 

  1. Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností alebo za mimoriadnu aktivitu možno dieťaťu udeliť pochvalu alebo iné ocenenie.
  2. Za opakované menej závažné porušovanie vnútorného poriadku ŠKD možno dieťaťu udeliť písomné napomenutie vychovávateľkou.
  3. Pokarhanie riaditeľkou školy a jeho písomné oznámenie  zákonným zástupcom sa môže udeliť za opakované používanie vulgárnych výrazov alebo hrubé správanie voči deťom, za obťažovanie a šikanovanie, za nerešpektovanie pokynov vychovávateľky či iných zamestnancov školy.
  4. Za opakované a závažné porušovanie Prevádzkového poriadku ŠKD a BOZ môže riaditeľka  vylúčiť dieťa z ŠKD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Papradne dňa  04.09.2023

 

 

 

Vypracovala: Mgr. Miroslava Hrabošová                                                 PhDr. Daniela Hamarová, riaditeľka ZŠ s MŠ Papradno