Škola podporujúca zdravie Plán ŠPZ Jablkom proti rakovine Školský rok 2007 / 2008 - ROK KAPUSTY Receptár 2008 Školský rok 2008 / 2009 - ROK HRUŠKY

Zdravá škola

Receptár 2008

ŠALÁT Z ČÍNSKEJ KAPUSTY

Čínska kapusta

200 g tvrdého syra na strúhanie

3 vajcia

malý sterilizovaný hrášok

kukurica z konzervy

pór

tatárska omáčka (alebo biely jogurt).
Ako na to: Čínsku kapustu nadrobno nakrájame, pridáme nastrúhaný syr, hrášok, kukuricu, pór a tatársku omáčku. Vajcia uvaríme natvrdo, nakrájame pridáme do šalátu a dôkladne pomiešame. Podávame chladné ako prílohu k jedlám.

CHUTNÝ ŠALÁT Z ČÍNSKEJ KAPUSTY

NA ŠALÁT:

1 hlávka čínskej kapusty

3 paradajky

1 šalátová uhorka

malá konzerva sterilizovanej kukurice

200 g tvrdého strúhaného syru

NA DRESING:

5 PL tatárskej omáčky

1 PL oleja

1 PL horčice

1 PL octu

podľa chuti soľ
Ako na to: Čínsku kapustu rozoberieme na listy, umyjeme a nakrájame na rezančeky (hrubú dužinu z vrchných listov vykrajujem), nachystajte si najväčšiu misu - bude toho totiž dosť, pridáme nadrobno nakrájanú uhorku, paradajky, vysypeme kukuricu, najemno nastrúhaný syr a dobre premiešame, nezľaknite sa toho množstva, až to pustí šťavu, bude z toho polovica, zmiešame dressing, jemne prisolíme a dáme aspoň na 20 minút do chladničky, nech sa chute dobre premiešajú.

KAPUSTOVÝ ŠALÁT I.

Potrebujeme:

malú hlávku bielej a červenej kapusty

3 mrkvy

3 biele a 1 červenú cibuľu

2 až 3 kyslejšie jablká

soľ

mleté korenie

citrónovú šťavu

olivový olej

Ako na to:  Kapustu pokrájame na čo najjemnejšie rezance. Dáme do šalátovej misy, trochu posolíme. Postrúhame na jemnom strúhadle mrkvu a jablká, pridáme ku kapuste a dobre premiešame. Okoreníme a polejeme citrónovou šťavou (podľa chuti) a olivovým olejom. Môžeme namiesto citrónu použiť vínny ocot a miesto olivového oleja, náš rastlinný. Dobre premiešame, dáme do chladu a podávame ako prílohu k jedlám, alebo ako samostatnú ľahkú večeru.

KAPUSTOVÝ ŠALÁT II.

1 kg hlávkovej kapusty

80-100 g cibule

uvarený nálev (z vody, octu, soli, cukru, rasce, celého čierneho korenia a bobkového listu)

2 PL oleja

mleté čierne korenie

Ako na to:  Hlávkovú kapustu s cibuľou pokrájame na tenké rezance. V šalátovej mise premiešame a zalejeme teplým nálevom z vody, octu, soli, cukru a korenín. Šalát premiešame a odložíme odležať na chladné miesto asi na 1 hodinu. Pred podávaním dochutíme kvalitným olejom a mletým čiernym korením.