Škola podporujúca zdravie Plán ŠPZ Jablkom proti rakovine Školský rok 2007 / 2008 - ROK KAPUSTY Receptár 2008 Školský rok 2008 / 2009 - ROK HRUŠKY

Zdravá škola

Školský rok 2007 / 2008 - ROK KAPUSTY

Baktérie mliečneho kvasenia priaznivo pôsobia na činnosť žlčníku, a tak znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Balastné látky regulujú zažívanie a povzbudzujú lenivé črevá.

Pri žalúdočných ťažkostiach treba najmenej mesiac piť 5-6 pohárov šťavy denne asi hodinu pred jedlom.

Acetylchlorin, ktorý obsahuje pôsobí pri depresiách.

Šťava z čerstvej kapusty lieči žalúdočné vredy, dvanástorník a choroby hrubého čreva.

Štvrtina hlávky pokryje pätinu dennej potreby vitamínu C.

Šťava z kapustných listov zmierňuje zápaly, pôsobí dezinfikujúco a odvádza škodlivé látky cez kožu.

Obsahuje antioxidanty a iné látky zlepšujúce odolnosť proti chorobám.

Obklady z čerstvých listov zmierňujú bolesti stavcov, hlavy, mechúra a liečia kožné choroby.

Najcennejšou zložkou kyslej kapusty je kyselina mliečna.

Kapusta je bohatá aj na vitamín K, obsahuje v sto gramoch až dvojnásobok doporučenej dennej dávky.

Vitamín K napomáha hojeniu rán, zlepšuje zrážanlivosť krvi.

Obsahuje napríklad vitamín C - 20mg/100g kapusty a kyselinu listovú, ktorá príjem vitamínu C podporuje.

Rastlinné látky
a vitamín C predchádzajú rakovine.

Spolu s vitamínmi skupiny B obnovuje kyselina mliečna poškodenú črevnú sliznicu, navyše baktérie mliečneho kvasenia zabraňujú množeniu zhubných mikroorganizmov.

Vonkajšie listy a hlúbik treba pre zvýšený obsah nitrátu a olova odstrániť.

Kvasená kapusta pomáha pri pocite plnosti, páleniu záhy a grganiu.

Pri kvasení vzniká veľké množstvo cholinu. Tento vitamín skupiny B sa podieľa na látkovej výmene tukov, čím znižuje hladinu krvného tuku.