Škola podporujúca zdravie Plán ŠPZ Jablkom proti rakovine Školský rok 2007 / 2008 - ROK KAPUSTY Receptár 2008 Školský rok 2008 / 2009 - ROK HRUŠKY

Zdravá škola

Jablkom proti rakovine

Až 70 % všetkých prípadov rakoviny v rozvinutých krajinách je zapríčinených nesprávnymi stravovacími návykmi, zníženou telesnou aktivitou nadmernou telesnou hmotnosťou.

PÄŤ NAJDÔLEŽITEJŠÍCH STRAVOVACÍCH ZÁSAD:

Preč s tukmi! Je dokázaná závislosť medzi nadmerným príjmom tukov a výskytom rakoviny hrubého čreva a prsníka.

Sem s vlákninou! Vláknina má ochranný účinok proti vzniku rakoviny hrubého čreva.

Alkohol – priateľ rakoviny! Pri dlhodobom prijímaní najmä koncentrovaného alkoholu je vzťah najmä k nádorom ústnej dutiny, hrtanu a pažeráka.

Pozor na údené, pečené, grilované a solené potraviny! Nadmerný príjem spôsobuje rakovinu žalúdka a pažeráka.

Prehodnoťte svoj jedálny lístok! Najlepšou stratégiou je jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú najmä tzv. antioxidanty: vitamíny A, C, E a selén - významné v prevencii rakoviny.

Staré príslovie hovorí, že jedno jablko denne nahradí lekára.

Ako sa na toto príslovie pozerajú odborníci na výživu ?

Jablká blahodarne pôsobia na ľudský organizmus, ale predovšetkým udržujú vo výbornej kondícii črevá.

Vláknina, ktorá je v jablku obsiahnutá výrazne prispieva k peristaltike čreva a zároveň znižuje cholesterol v krvi.

Fruktóza tzv. ovocný cukor regeneruje organizmus, pomáha pri poruchách výživy a podporuje tvorbu energetických rezerv.

Vitamín C ako významný antioxidant pôsobí preventívne na nádorové ako aj kardiovaskulárne ochorenia.

Žuvanie jablka zneškodňuje zubný povlak.

Kyseliny prítomné v jablku dokážu zničiť za ¼ hodinu až 90 % baktérií, ktoré napádajú zubnú sklovinu.

Odvar z jabloňových kvetov má upokojujúce účinky a zmierňuje záchvaty kašľa.

Výživné recepty s obsahom jablka

Banánovo - jablkové tousty (15 minút)

Suroviny: 4 krajce celozrnného chleba, 1 banán, 1jablko, 1 trojuholníček taveného syra, 50g strúhaného eidamu, citrónová šťava, 1 polievková lyžica slnečnicových semiačok.

Postup: Na suchej panvici opražíme slnečnicové semiačka, pridáme roztlačený banán, nastrúhané jablko a opražíme. Do zmesi pridáme tavený syr a podľa chuti citrónovú šťavu. Stiahneme z ohňa a pridáme postrúhaný eidam. Natierame na toustový celozrnný chlieb.

Jablkový koláč s pudingom (95 minút)

Suroviny:  balíček (500g) lístkového cesta, 1 vrecko piškót, 5 – 6 väčších jabĺk, 100g strúhaného kokosu, hrozienka, 1 škoricový cukor, 500ml mlieka, 1 vanilínový cukor, 2 lyžice kryštálového cukru, 1 vanilkový puding, 1 vajce.

Postup: Lístkové cesto rozdelíme na polovice. Jednu rozvaľkáme, uložíme na vodou opláchnutý plech. Poukladáme piškóty. Jablká ošúpeme, pokrájame na tenké plátky a rozložíme na cesto. Posypeme škoricovým cukrom, kokosom a hrozienkami.
Väčšiu časť mlieka dáme variť s kryštálovým a vanilínovým cukrom. V druhej rozmiešame puding a zmes vlejeme do vriaceho mlieka. Uvaríme krém a necháme ho vychladnúť. Vlažný natrieme na jablká. Druhú polovicu cesta rozvaľkáme a uložíme ju na krém. Povrch potrieme rozšľahaným vajíčkom. Koláč pečieme v stredne teplej rúre. Krájame až po vychladnutí.

Strapatý jablčník (75 minút)

Suroviny: 4 vajcia (odvážiť), rovnaké množstvo zmesi práškového a kryštálového cukru, rovnaké množstvo hladkej múky Špeciál, 1 vanilínový cukor, 1 kypriaci prášok, 6 lyžíc horúcej vody, 1kg jabĺk.

Krém: 300g práškového cukru, 50g kakaa, 50ml mlieka, 250g masla.

Postup: Vajcia s cukrom vyšľaháme, pridáme vanilínový cukor a postupne múku s kypriacim práškom a vodu. Vymiešame hladké cesto a rozotrieme ho na vymastený a pomúčený plech. Jablká ošúpeme, očistíme, nahrubo postrúhame a rozložíme po celom ceste. Plech dáme do vyhriatej rúry (180°C) a koláč pečieme asi 40 minút.

Pripravíme krém: V mlieku rozmiešame cukor a kakao. Za stáleho miešania ho necháme zovrieť a odložíme z ohňa. Maslo pokrájame na kúsky a rozmiešame v kakaovom mlieku. Teplým krémom polejeme upečený koláč a necháme ho vychladnúť.