STAROSVECKÝ ROK V PAPRADŇE

Čo robíce v piatek 15. júna o päci poobedze? Tak znela otázka pre všetkých priaznivcov detí z DFSk Podžiaranček. Pripravili si totiž program, v ktorom predviedli, čo sa za päť rokov naučili. Pracovali sme na ňom intenzívne v priestoroch bývalej hornej materskej školy po dobu jedného mesiaca každý pondelok, štvrtok a piatok poobede. Jednotlivé vstupy – hry, piesne a zvyky z našej obce sme chronologicky usporiadali od jari až po Vianoce. Atmosféru dotvárala aj prezentácia starých fotografií, ktoré sme s pomocou p. uč. Juraja Šípeka premietali na veľkom plátne. Počas vystúpení detí nechýbali ani svetelné efekty, o pomoc sme požiadali už skúseného Vladimíra Balušíka.

Po programe čakalo deti a ich rodinných príslušníkov posedenie v estrádnej sále KD. Dobroty pre deti zabezpečili zamestnanci M-Bar Papradno. Po pár minútach sa všetci, ktorí mali ešte čas, vrátili naspäť do kinosály, kde sa premietala prezentácia spojená s 5-ročnou činnosťou DFSk Podžiaranček. Najväčší úspech zožalo porovnanie fotografií detí pred 5 rokmi a dnes. Čas neúprosne beží a my sme mohli porovnať, ako sa deti za tých 5 rokov pomenili a vyrástli. Na prezentáciách sa viackrát objavilo aj naše nové logo, za ktoré ďakujeme Petre Mikytovej.

Chcela by som sa srdečne poďakovať všetkým deťom z Podžiarančeka, ktoré zobrali svoju úlohu veľmi zodpovedne a snažili sa v čo najlepšom svetle ukázať svojim rodičom, starým rodičom, súrodencom, ostatným rodinným príslušníkom, najstarším nositeľom tradícií, ktorí nám toto vzácne dedičstvo odovzdali a každému, kto si našiel čas a prišiel ich podporiť. Pripraviť tak nádherný program by nebolo možno ani bez pomoci obce Papradno, p. riaditeľky ZŠ s MŠ Papradno – Heleny Janasovej. V neposlednom rade ďakujem aj vedúcim – Božke Bašovej, Michalovi Mahútovi a všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli pri nácvikoch a organizácii programu. Pravdupovediac, vôbec som neočakávala plné hľadisko ľudí ani standing ovation. Kytička od detí ma veľmi potešila a deti mali v jednej chvíli hneď odpustené všetky tie neľahké momenty prežité pri nácvikoch jednotlivých vystúpení.

Pevne verím, že sa nám v Podžiarančeku postupne podarí rozšíriť rady vedúcich, a že sa nám v ďalších rokoch podarí nájsť ešte viac zanietených priaznivcov folklóru v Papradne.

Mgr. Denisa Macošíncová, vedúca DFSk Podžiaranček z Papradna

Fotogaléria tu: https://zspapradno.edupage.org/album/?#gallery/402