Veľkonočné aktivity 2016

U nás taká obyčaj

Už pri vstupe do školy ste si mohli na dobových aj súčasných fotografiách a textoch všimnúť, že u nás v Papradne nie je núdza o zachovávanie zvykov. Veľkonočné obdobie je jedným z najkrajších v roku, preto sme sa aj my spolu so žiakmi ZŠ rozhodli privítať jar, ako sa patrí. Ľudové tradície patria už každoročne neodmysliteľne k dianiu v našej obci, preto sme všetky aktivity prispôsobili zvykom a remeslám typickým pre náš región. Pani Božena Beníková a p. Marta Jancová zdobili spolu s deťmi z 2. stupňa vajíčka, p. Ingrid Peťková im ukázala, ako krásne sa dajú ozdobiť perníky, p. Mária Hároníková vyšívala vzor papradňanského oplecka, žiaci 7. triedy – Juraj Burdej a Roman Sakala spolu s Timotejom Lališom z 8. triedy a bývalým žiakom Dominikom Balušíkom naučili pliesť spolužiakov korbáče, členovia FSk Bukoviny z Brvnišťa p. Jozef Pobočík a Patrik Pšurík prezentovali tradičnú výrobu píšťal, fujár a krpcov. Nechýbali ani tie naše papradňanské trávnice, ktoré nám s radosťou zapískali a zahrali. V počítačovej učebni boli pripravené videá a ďalšie informácie o Chodzení po máji a Šibákoch v Papradne, žiaci sa mohli v maskách aspoň nachvíľu zahrať na Šibačiarov a pohadzovať si tak handrovú bábiku – Emíľa medzi sebou. Dôkazom toho, že deti na tradície nezabúdajú, ale ich aj dodržiavajú, je fakt, že dokázali spätne reagovať na otázky o Veľkej noci a vedeli porovnať zvyky typické pre iné regióny Slovenska s tými, ktoré sa zachovali u nás v Papradne. Žiaci si mohli zakúpiť výrobky symbolizujúce veľkonočné sviatky, viacerým sa aj podarilo krásne vyzdobiť perníky, upliesť korbáče či zapískať na píšťalke. Navnadili sme sa na Veľkú noc a tá mohla začať.

O tomto blogu

Zoznam článkov